P40 Pozisyon Veren Havalı Yatak (30-35 Derece, Otomatik Pozisyonlandırma)

Yatak yaralarının önlenmesi için, hastayı sağa ve sola çevirmek çok önemlidir. Hastanın pozisyonunu minumum 2 saatte bir değiştirmek gereklidir. Bu görevi P40 Pozisyon Veren Havalı Yatak üstlenir ve otomatik pozisyon sağlar. Pozisyon veren havalı yatak 30-35 derece sağa ve sola eğim vererek, hastanın vücudunda ekstra kan dolaşımı sağlar.

P40 Pozisyon Veren Havalı Yatak Hangi Hastalar İçin Tavsiye Edilir?

Hastalar için: Hastalar için hareket çok önemlidir. Ne kadar hastanın vücudunda hareket sağlanırsa, o kadar vücut yarası oluşma riski azalacaktır. Hastaların yatış pozisyonu minumum 2 saatte bir değiştirilmelidir. Hastayı sağa ve sola çevirmek, hastaların vücudunun sağ ve sol tarafındaki basıncı değiştireceğinden, bu işlem hastalar için çok önemlidir. Eğer ki, hastanız yatak içerisinde kendi kendine sağa ve sola dönemiyor ise, P40 havalı yatak tercih etmelisiniz.

Hastaya bakan kişi için: Sürekli olarak hastayı çevirmekte zorluk çeken hasta bakıcılarının iş yükünü hafifletecek olan bu ürün, hasta bakıcılarının da hayatını kolaylaştırmaktadır. Özellikle hasta bakıcısı da yaşlı ise, veya hasta kilolu ve sağa ve sola çevirmek zor ise kesinlikle P40 havalı yatak tercih etmelisiniz.

P40 Pozisyon Veren Havalı Yatak Modelinin Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

 P40 havalı yatak, periyodik olarak pozisyon değiştirdiğinden, hastanın iç organlarının tembelleşmesini de engeller.
▶ Hastaya dokunulmayacağından, hasta acı çekmemiş olur.
▶ Otomatik pozisyon verdiği için hasta bakıcısına kolaylık sağlar.
▶ Hastaların vücudunda daha fazla kan dolaşımı sağlanacağı için vücut yorgunlukları azalır.
▶ Periyodik pozisyon verme seçeneği sayesinde, hastaların yatak yaralarının önlenmesi sağlanır.

pozisyon veren havalı yatak

pozisyon veren havalı yatak

P40 Pozisyon Veren Havalı Yatak Genel Özellikleri

Otomatik Pozisyonlandırma: Ürün 2 katmandan oluşmaktadır. Yatağın alt katmanında sağa ve sola eğim vermeyi sağlayan pozisyon boruları mevcuttur. Bu borular şiştiğinde yatak sağa veya sola eğim verir. P40 havalı yatak da; az döndürme (10 derece), orta döndürme (20 derece), çok döndürme (30-35 derece) olacak şekilde 3 kademe mevcuttur. Hastanın rahatına göre istenilen kademede kullanılabilir. İstenilirse eğim verme özelliği kapatılıp, düz olarak da kullanılabilir.

AB İç Sistem: Yatağın üst katmanında ise 8 cm yüksekliğe sahip borular mevcuttur. Bu borular sürekli olarak hava ile şişip inerek hastanın kan dolaşımını arttırır. 26 adet boru mevcuttur.

Havalandırma Sistemi: Ürünün 26 borusundan 4’ü havalandırma sistemli borudur. Ventilasyon sistemi olarak da adlandırılan bu sistem de, mikro gözeneklere sahip borulardan hava çıkışı sağlanarak, hastanın vücudunun hava alması sağlanır.

P40 Pozisyon Veren Havalı Yatak Diğer Teknik Özellikleri

 • Havalı yatak şiltesi, motoru, kılıfı, boruları ve kullanım kılavuzu ile birlikte teslim edilmektedir.
 • Pozisyon veren havalı yatağın ölçüleri, 90*190 cm’dir. Hasta karyolası modellerine uyum sağlar.
 • Havalı yatağın ağırlığı 12 kg’dir.
 • 8 cm iç boru yüksekliği vardır. 
 • Yatağın iç sistemi AB sistemden oluşmaktadır. 
 • Üründe hava sirkülasyonunu sağlayan ventilasyon özelliği bulunmaktadır.
 • Otomatik pozisyon verme özelliği ile 30-35 dereceye kadar pozisyon verebilmektedir.
 • Pozisyon verme derecesi 3 kademede ayarlanabilmektedir.
 • Yatak silinebilmektedir özelliktedir.
 • Üzerinde fermuarlı koruyucu örtüsü vardır.
 • Motoru dijital ve sessiz çalışan bir kompresördür.
 • Platin Havalı Yatak Sistemleri tarafından, 2 yıl garantili bir üründür.

P40 Pozisyon Veren Havalı Yatak Kurulumu ve Çalışma Sistemi

Ürünün kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Koli içerisinden çıkan havalı yatağı belirlediğiniz alana serin. Havalı yatağın ayak tarafında bulunan 4 adet boruyu, hava kompresörüne kırmızı borular alta, mavi borular yukarıya gelecek şekilde takın. Mavi ve kırmızı boruların sırasının bir önemi yoktur. Motorun fişini prize takın. Motor üzerinde en solda bulunan yumuşak sert düğmesini saat yönüne doğru sonuna kadar çevirin. Yatağın şişmesini bekleyin ve şiştiğinde hastanızı üzerine yatırabilirsiniz.

Sırt üstü tuşu: Yatağın eğim verme özelliği aktif olmaz. Eğim verme özelliğini bu tuş ile kapatırsınız. Bastığınızda yatak eğim vermez ve sadece üst katmanı aktif olarak çalışır.
Az Döndürme: 10 derece sağa ve sola eğim sağlar.
Orta Döndürme: 20 derece sağa ve sola eğim sağlar.
Çok Döndürme: 30-35 derece sağa ve sola eğim sağlar.

Yatağın hangi modda olduğunu tuşlar üzerinde bulunan göstergelerde ışığın yanması sonucunda anlayabilirsiniz. Havalı yatak her 25 dakikada bir otomatik olarak pozisyon değiştirecektir. Dakika ayarlama seçeneği yoktur ve yavaş çalışan bir sisteme sahiptir.

ÖNEMLİ NOT: Yatağın sağlayacağı eğim hastanın kilosu ile doğru orantılıdır. 50 kg ile 100kg hastalarda aynı etkiyi vermez. Fakat hastanın vücudunda sağlanacak olan 10 derecelik bir değişiklik bile hastanın vücudunda ki kan hücrelerinin aktifleşmesini sağlar. Bu nedenle 100kg’a kadar tüm hastalar için rahatlıkla kullanılabilir.

Önemli Not!

P40 adı altında firmamızın ürününü sattığını söyleyen satıcılara kesinlikle itibar etmeyiniz. Platin Havalı Yatak Sistemleri markasının tek satıcısı Platin Yatak’tır. (www.platinmedikal.com) ve bu internet sitemizde belirtilen telefon numaraları haricinde başka bir satıcıdan ürünlerimizin temini söz konusu değildir.

Pozisyon veren havalı yatağı sipariş etmek isteyen müşterilerimiz www.platinhavaliyatak.com adresinde bulunan iletişim numaralarımızdan firmamıza ulaşabilir.

There is 1 comment for this article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.