P10 Boru Tipi Havalı Yatak (8cm, Ventilasyonlu, AB Sistem)

P10 Boru Tipi Havalı Yatak; Yatağa tam bağımlı olmayan, hareket kabiliyeti olan hastalar için tavsiye edilen havalı yatak çeşididir. Havalı yataklar arasında yara oluşumu önleme standartlarına uyan en ekonomik fiyatlı havalı yataktır. 8cm Boru Tipi Havalı Yatak hangi hastalar için tavsiye edilir ve nasıl kullanılır? sorularına bu makalede cevap veriyor olacağız. ?

P10 Boru Tipi Havalı Yatak Hangi Hastalara Tavsiye Edilir?

Zayıf Hastalar İçin: P10 boru tipi havalı yatağın yüksekliği 8 cm’dir. Havalı yatağın üzerine hasta yattığında, hastanın kilosu havalı yatağa etki etmektedir. Dolayısıyla havalı yatağın yüksekliği düşmektedir. Havalı yatağın yüksekliği düşeceğinden verimliliği de azalacaktır. Bu model, 45 ila 50kg civarinda olan hastaların kullanımına daha uygun olmaktadır. Hastada mevcut vücut yarası varsa, aynı zamanda yara bakımı da yapılarak hastanın vücudunda oluşacak yatak yaraları engellenmektedir.

P10 Boru Tipi Havalı Yatak Genel Özellikleri Nelerdir?

Boru Hücreleri ve Yükseklik: Havalı yatağın hücreleri, boru şeklindedir. Boru şeklinde olan havalı yataklar, kan dolaşımını daha etkili yapabilmektedir. P10 Havalı yatakta, 25 adet boru bulunmaktadır. Boruların yüksekliği 8 cm’dir. Boruların hareket etmesi sayesinde hastanın vücudundaki kan hücreleri aktifleşir. Böylelikle kan hücrelerinin hareketini sağlayan havalı yatak, yara oluşumunu engeller.

Ventilasyon Sistemi: Ventilasyon kelimesi havalı yataklarda hava sızdırma özelliği olarak tanımlanmaktadır. P10 havalı yatak da ise, baştan ayak tarafına doğru 11-14. borularda ventilasyon özelliği vardır. Ventilasyonlu boru hücreleri, basınçlarını tamamladığında %6 (-1,+1) oranında dışarıya hava sızdırmaya başlamaktadır. Böylelikle hastanın vücudunda ki enfeksiyon önlenmiş olur.

AB Sistem: P10 Havalı yatağın boru hücreleri, AB sistem olarak çalışmaktadır. Yatakta bulunan her 2 borudan birini A olarak, diğerini B olarak adlandırdığımızı düşünelim. Yataktaki A boruları hava ile şişerken, B boruları inik kalır. B boruları hava ile şiştiğinde ise, A borularının havası iner. Sürekli olarak bu sirkülasyon devam eder ve şişen/inen borular değişerek, hastanın yatağa temas eden vücut basınç noktaları değiştirilir. Bu hareket sayesinde hastanın vücut yaraları engellenir.

P10 Boru Tipi Havalı Yatak Diğer Teknik Özellikleri Nelerdir?

8 cm ab sistem havalı yatak

8 cm ab sistem havalı yatak

 • Ölçüleri 90*190 cm’dir.
 • Boru yüksekliği hava ile şiştiğinde 8 cm olmaktadır.
 • AB sistem çalışma prensibi vardır.
 • Hasta yattığı süreç boyunca elektriğe bağlı olarak kullanılır.
 • Ventilasyon boruları 4 adettir.
 • Hava sirkülasyonunu motor otomatik olarak sağlamaktadır.
 • Üzerinde çıtçıtlı koruyucu kılıfı mevcuttur.
 • Hasta yatağı modellerine uyum sağlar.
 • Firmamız tarafından 2 yıl garantilidir.
 • Yedek boru temini firmamızdan sağlanabilmektedir.
 • Depolanabilir ve gerektiğinde kullanılabilir.

P10 Boru Tipi Havalı Yatak Nasıl Kurulur?

P10 Havalı Yatak ürünümüzü sipariş verdiyseniz, yatağın kurulumu için şu talimatları izleyebilirsiniz. Kullanımı oldukça basittir. Yatağın kurulumunda sorun yaşarsanız, firmamızı arayabilirsiniz.

 1. Havalı Yatağı kutusundan çıkarın.
 2. Havalı yatağın şiltesini belirlediğiniz yere serin.
 3. Havalı yatağın ayak tarafında bulunan ve motora uzanan iki adet hava hortumunu havalı yatak pompasına bağlayın.
 4. Havalı yatak pompasının fişini prize takın.
 5. Havalı yatak pompasının açma kapama düğmesine basın.
 6. Havalı yatağın çevirme düğmesini sağa çevirerek aktif edin.
 7. Havalı yatağınız çalışmaya başlayacaktır.
 8. Havalı yatak boru hücrelerinin basıncını tamamlamasını bekleyin.
 9. Artık hastanızı havalı yatak üzerine hastanızı yatırabilirsiniz.

P10 Havalı Yatak Pompası Nasıl Kullanılır?

Havalı yatak pompası üzerinde döner düğme bulunmaktadır. Havalı yatak pompası düğmesi aynı zamanda havalı yatak motorunu çalıştıran düğmedir. Düğmeyi sağa doğru döndürmeye başladığınızda bir çıt sesi duyarak havalı yatağın çalışmaya başladığını göreceksiniz. Havalı yatak çalışmaya başladığında düğmenin altındaki güç ışığı yanmaya başlayacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey havalı yatak basıncı istenilen seviyeye getirmek olacaktır. Tavsiye edilen basınç; düğmeyi sağa doğru en son bölüme getirmeden bir iki kademe önce bırakarak ayarlanmasıdır.

P10 Havalı Yatak Nasıl Kullanılır? ÖNEMLİ

Kurulumu Gerçekleşen havalı yatak kullanımı 24 saat hasta üzerinde yattığı sürece aktif olarak kullanılmalıdır. Haftada bir dezenfekte suyu ile itinalı bir şekilde dezenfekte edilmelidir. Havalı Yatak Temizliği yapılırken motoru haftada bir kez dinlendirerek, kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Havalı yatağın verimli olabilmesi için üzerine kalın alez serilmemelidir. Aksi takdirde ventilasyon özelliği kullanılamamaktadır. Kullanım için üzerine pamuklu çarşaf serilmesi yeterlidir. 

Ürünü kullanırken boruların üzerine kalın alez serilmemelidir. Yoksa yatağın verimliliği düşmektedir. Üzerine sadece pamuklu çarşaf sererek hastanızı yatırmalısınız.

P10 Havalı Yatak Garantisi – ÖNEMLİ

Ürünün garantisi sadece firmamızdan alışveriş yapan müşterilerimiz için geçerlidir. Medikal veya herhangi bir satıcı tarafından alınan Platin marka havalı yatağın garantisi, satın alınan satıcı tarafından sağlanmalıdır. Ürün garantisi 2 yıl olup, imalat hatalarına karşıdır.

There is 1 comment for this article
 1. Sevim Özbay at 14:50

  Zorlu geçen hamilelik döneminden sonra belli bir müddet yatmam gerekti. Bunun Üzerine platin yatak tarfından kısa dönemli olduğu için bu ürün hem ekonomik hem de yararlı olacağı söylendi. Havalı yatağı kullandım hiç bir sorun yaşamadım. Üründen çok memnun kaldım. Güzel bir ürün. İlgilerinden dolayı platin yatak çalışanlarına çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.